Jan Paweł II | Warszaw Hostel Centrum
Zapisz się na newsletter
Regulamin
Lekcja Historii

Jan Paweł II

właściwie Karol Józef Wojtyła – papież i Suweren Państwa Watykańskiego, święty Kościoła katolickiego

(ur. 18.05.1920 r. w Wadowicach, zm. 02.04.2005 r. w Watykanie)

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi! – Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki w Polsce w czerwcu 1979 r.

Nie ulega wątpliwości – Jan Paweł II to jedna z najbardziej wpływowych postaci XX wieku. Papież- Polak zapisał się w historii jako wybitny reformator Kościoła i mąż stanu, cieszący się szacunkiem nie tylko katolików, ale też przedstawicieli innych wyznań.

Nie ulega wątpliwości – Jan Paweł II to jedna z najbardziej wpływowych postaci XX wieku. Papież- Polak zapisał się w historii jako wybitny reformator Kościoła i mąż stanu, cieszący się szacunkiem nie tylko katolików, ale też przedstawicieli innych wyznań.

Ojciec Święty – pierwotnie znany jako Karol Wojtyła – urodził się w 1920 r., w niewielkiej miejscowości Wadowice nieopodal Krakowa. Wczesny okres dojrzewania i wiek nastoletni chłopca były naznaczone śmiercią najbliższych. Gdy Karol miał 9 lat, zmarła jego matka, natomiast 3 lata później – w grudniu 1932 r. – podobny los spotkał jego brata. Kolejne bolesne doświadczenia zbliżyły Wojtyłę do Boga, do którego modlił się on regularnie od lat dziecięcych – w małej izdebce domu rodzinnego przy ul. Kościelnej 7, nieopodal wadowickiego rynku (dziś w tym miejscu znajduje się muzeum poświęcone papieżowi).

W czasach gimnazjalnych Wojtyła przystąpił do kółka ministranckiego, wówczas też zaczął przejawiać głębsze zainteresowanie teatrem. Jako aspirujący aktor i literat, przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rok później wybuchła wojna, która pokrzyżowała plany edukacyjne Karola. W 1941 r. w jego życiu miał miejsce kolejny osobisty dramat – śmierć ojca.

Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło nagle – w 1942 r. Przez krótki okres czasu młodzieniec był zmuszony pracować fizycznie, jako robotnik zakładów chemicznych i kamieniołomów. Jeszcze w tym samym roku wstąpił jednak do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia teologiczne. Jak sam przyznał po latach, okrucieństwa wojny i poczucie społecznej niesprawiedliwości sprawiły, że odkrył w sobie powołanie i poczucie posłannictwa duchowego.

Od końca wojny przyszły papież udzielał się aktywnie jako pedagog i wykładowca. W 1946 r. został wyświęcony na księdza. Był to początek jego błyskotliwej kariery duchownej. Niezwykła erudycja (jako 28-latek Wojtyła uzyskał doktorat z teologii), głęboka wiara i zwykła ludzka życzliwość, przysparzały mu licznych sympatyków. W 1958 r. otrzymał sakrę biskupią, 6 lat później nominowano go na arcybiskupa metropolitę krakowskiego, a w 1967 r. został odznaczony biretem kardynalskim.

Kardynał Wojtyła brał udział w dwóch konklawe w 1978 r. Kluczowe okazało się dla niego to drugie – po niespodziewanej śmierci Ojca Świętego Jana Pawła I. 16 października, w trzecim dniu obrad około godziny siedemnastej, Wojtyła niespodziewanie został wybrany na papieża, przyjmując imię Jana Pawła II. Wybór nieznanego duchownego z Europy Wschodniej (był on pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niebędącym Włochem) zaszokował światową opinię publiczną. Wielu doszukiwało się tu motywu politycznego. Papież zza Żelaznej Kurtyny stanowił bowiem dobrą przeciwwagę dla szerzącej się tam władzy komunistycznej.

Jan Paweł II, dzięki swoim niekonwencjonalnym metodom, otwartości i dużej dynamice działania, szybko pokazał, że jest osobą wprost stworzoną do sprawowania tak ważnego stanowiska. Jako głowa Kościoła katolickiego i państwa watykańskiego, zapoczątkował kontynuowaną po dziś dzień tradycję wizyt duszpasterskich w różnych zakątkach świata. Dość powiedzieć, że Papież- Polak to jeden z największych podróżników współczesnego świata – łącznie odwiedził ponad 900 miejscowości, w 130 różnych państwach w trakcie 104 pielgrzymek! Ośmiokrotnie przybył również do Polski – po raz pierwszy w czerwcu 1979 r., kiedy to odprawił słynną mszę na warszawskim pl. Zwycięstwa (dzisiejszy pl. Piłsudskiego), będącą dowodem solidarności z uciskanymi przez reżim komunistyczny Polakami.

13 maja 1981 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o zamachu na życie papieża. Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeda Ali Agce. Ojciec Święty przebaczył swojemu oprawcy, odwiedzając go w więzieniu. Mimo to, stan zdrowia papieża stopniowo się pogarszał – przede wszystkim przez rozwijającą się chorobę Parkinsona.

W 2002 r. Papież-Polak po raz ostatni odwiedził ojczyznę. Jego ostatnia zagraniczna pielgrzymka miała miejsce 2 lata później – we Francji. Od tego momentu ciężko schorowany biskup Rzymu coraz rzadziej udzielał się publicznie. W marcu 2005 r., w wyniku niewydolności wielonarządowej, Ojciec Święty znalazł się na łożu śmierci. Zmarł 2 kwietnia 2005 o godzinie 21:37. Pochowano go 6 dni później w Grotach Watykańskich. Od 2011 szczątki papieża spoczywają w kaplicy św. Sebastiana bazyliki św. Piotra.

Krótko po śmierci Jana Pawła II podjęto starania o jego beatyfikację. Procesem beatyfikacyjnym kierował Ojciec Święty Benedykt XVI. Papież- Polak uzyskał tytuł błogosławionego 1 maja 2011 r. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 r., już za pontyfikatu papieża Franciszka, Jan Paweł II został kanonizowany. Tym samym trafił w poczet świętych Kościoła katolickiego w rekordowo szybkim tempie – zaledwie 9 lat od momentu zgonu.

Czy wiesz, że… ?

  • W latach młodzieńczych Karol Wojtyła był zapalonym kibicem piłki nożnej. Jego ulubionym klubem była Cracovia Kraków.
  • Drugą młodzieńczą pasją papieża były... kremówki. Do dziś w Wadowicach kwitnie handel tymi ciastkami.
  • W 1941 r. Wojtyła wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny – konspiracyjną scenę teatralną o charakterze narodowo-katolickim. Przyszły papież udzielał się tam jako aktor.
  • Poza działalnością sceniczną, Karol Wojtyła pisywał dzieła literackie i poetyckie. Specjalizował się w poezji metafizycznej. Do jednego z jego najwcześniejszych dzieł należy zbiór wierszy Renesansowy psałterz (1939; wydany w 1999).
  • W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II kanonizował 482 osoby, w tym dziewięciu Polaków.
  • Jan Paweł II jest autorem 14 encyklik, 15 adhortacji apostolskich, 13 konstytucji apostolskich, 45 listów apostolskich, 29 motu proprio i tysięcy listów wystosowanych z różnych okazji, istotnych dla życia Kościoła katolickiego.
  • Z inicjatywy Ojca Świętego opracowano Kodeks Prawa Kanonicznego, Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich, Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Nauki Społecznej Kościoła.
  • W 1985 papież zainicjował Światowe Dni Młodzieży. W 2016 r. ich gospodarzem są krakowskie Łagiewniki.
  • W latach 80-tych, w czasach Solidarności i stanu wojennego, na pl. Zwycięstwa – w miejscu gdzie papież odprawił swoją pierwszą mszę w Polsce – układano kwiatowe krzyże. Władze Warszawy, chcąc ukrócić ten proceder, zadecydowały o ogrodzeniu placu i rozpoczęciu niekończących się prac remontowych. Obecnie, msza papieska z 1979 r. jest upamiętniona symboliczną tablicą wmurowaną w powierzchnię placu. W 2009 r. umieszczono tam również pamiątkowy krzyż.
  • Przy ul. Wiślanej 2 w Warszawie, naprzeciwko Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, znajduje się dom Sióstr Urszulanek. To w tym miejscu przebywał kardynał Wojtyła tuż przed podróżą na konklawe w 1978 r., kiedy to został wybrany na papieża.

 

Czytaj więcej >

OFERTY SPECJALNE