Most Gdański
przeprawa mostowa przez Warszawę, wybudowana w latach 1957-1959
Historia mostu Gdańskiego sięga czasów PRL-u. W miejscu jego wybudowania, przy ujściu ulic Słonimskiego i Starzyńskiego, pierwotnie znajdowała się jednak inna przeprawa, nazwana mostem przy Cytadeli.
Most przy Cytadeli działał w latach 1875-1944, pełniąc przede wszystkim rolę przeprawy kolejowej. Jego nazwa pochodziła od znajdującej się w pobliżu Cytadeli warszawskiej – rosyjskiej twierdzy, w której przetrzymywano więźniów politycznych. Przeprawa służyła jako istotny element pasażerskiego węzła transportowego, umożliwiającego przejazd pociągiem przez Wisłę, w kierunku zachód-wschód. Przez most mogli się jednak przeprawiać również piesi oraz pojazdy kołowe – a to za sprawą jego dwupoziomowej, kratownicowej konstrukcji (kolej była obsługiwana przez pierwszy, wyższy poziom; dla reszty środków transportu przeznaczony był poziom niższy).
W 1944 r. most wysadzili Niemcy, wycofując się z Warszawy. Pozostałe po konstrukcji filary straszyły mieszkańców jeszcze przez kilkanaście lat po wojnie, chociaż już w 1946 r. odbudowano część kolejową przeprawy (towarową i pasażerską), nazywaną dziś, z uwagi na swoją charakterystyczną formę, mostem z rurą.
Część drogowo-tramwajową, tworzącą właściwie drugi, oddzielny most, oddano do użytku dopiero w 1959 r. Nawiązuje ona swoją kratownicową konstrukcją do dawnego mostu przy Cytadeli. Ponadto, podobnie jak poprzednik, posiada dwa poziomy – wyższy dla ruchu samochodowego i niższy dla tramwajów.
W latach dziewięćdziesiątych most Gdański przeszedł remont – przemalowano go i oświetlono. Ruch na moście nie jest szczególnie intensywny, zajmując w rocznych zestawieniach stopnia wykorzystania warszawskich przepraw piąte-szóste miejsce.
Czy wiesz, że… ?
- W części kolejowej mostu (z rurą) znajduje się warszawska magistrala ciepłownicza.
- Z uwagi na swoją unikalną formę architektoniczną – dwupoziomowość, kratownice oraz kręcone schody – most Gdański jest częstym miejscem fotografowania się par ślubnych.
- W 2014 r. na moście zawisł charakterystyczny neon z napisem Miło Cię widzieć, szczególnie dobrze widoczny nad brzegiem Wisły.