Święta Faustyna Kowalska | Warszaw Hostel Centrum
Zapisz się na newsletter
Regulamin
Lekcja Historii

Święta Faustyna Kowalska

właściwie Helena Kowalska – zakonnica Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, święta Kościoła Katolickiego

(ur. 25.08.1905 r. w Głogowcu, zm. 05.10.1938 r. w Krakowie)

O, jak dobrze jest żyć pod posłuszeństwem, żyć w świadomości, że wszystko, co czynię, jest miłe Bogu – z Dzienniczka św. Faustyny

Życie Faustyny Kowalskiej od najmłodszych lat nie było usłane różami. Przyszła święta – wychowana w ubóstwie, wraz z dziewięciorgiem rodzeństwa – zakończyła naukę po trzech klasach szkoły elementarnej i podjęła pracę jako służąca w domach zamożnych rodzin.

Regularne modlitwy i poczucie powołania pomagały przetrwać Faustynie ciężkie chwile. Przełom w jej życiu duchowym stanowiło objawienie – wizja cierpiącego Chrystusa – jakiej doświadczyła w 1925 r. Uznając to za znak, młoda jeszcze, dwudziestoletnia dziewczyna postanowiła wstąpić do zakonu.

Znalezienie odpowiedniego miejsca okazało się zadaniem niełatwym – nikt nie chciał przyjąć skromnej służącej uważając, że nie jest ona gotowa na życie zakonne. Ostatecznie Faustynę przyjęto do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Wcześniej jednak musiała ona zapracować na skromną wprawkę, przez rok pracując w kuchni domu dla starszych i chorych sióstr.

W czasie trzynastoletniej służby duszpasterskiej siostra Faustyna Kowalska odwiedziła wiele miast w różnych zakątkach kraju. Doznawała też kolejnych objawień. Swoje niezwykłe doświadczenia postanowiła spisywać. W ten sposób powstało jej dzieło, znane jako Dzienniczek.

Jedno z najważniejszych nawiedzeń siostry Faustyny miało miejsce 22 lutego 1931 r. Syn Boży zlecił jej wówczas namalowanie obrazu Miłosierdzia Bożego (znanego dziś pod nazwą Jezu ufam Tobie). Obraz wykonał, według wskazań zakonnicy, malarz Eugeniusz Kazimirowski. Motyw obrazu był wielokrotnie powielany, a dziś możemy go spotkać w niemal każdym polskim kościele.

Z czasem, wizje związane z kultem Miłosierdzia Bożego zaczęły nawiedzać Faustynę coraz częściej. Zakonnica stała się orędowniczką kultu miłosiernego, a przekazywane przez nią wskutek objawień instrukcje doprowadziły do ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego, obchodzonego rokrocznie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Siostra Faustyna zmarła w 1938 r., w wieku zaledwie 33 lat. Pochowano ją na cmentarzu zakonnym w krakowskich Łagiewnikach. Przyczyną śmierci była przewlekła gruźlica oraz nawracające problemy z układem pokarmowym.

Życie zakonnicy było naznaczone mistycyzmem, nie tylko za sprawą licznych objawień, ale także przez przypisywane jej uzdrowienia oraz inne cuda, takie jak czytanie w myślach czy dary proroctwa i bilokacji. Faustyna podobno posiadała również stygmaty.

Tuż po wojnie rozpoczęto starania o beatyfikację Faustyny Kowalskiej. Cel udało się osiągnąć dopiero w 1993 roku. Siedem lat później nastąpiła kanonizacja błogosławionej Faustyny. Obu uroczystościom – beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej, przewodził papież Jan Paweł II.

Czy wiesz, że… ?

  • Wizje siostry Faustyny są kwestionowane przez naukowców. Wielu z nich dopatruje się w nawiedzeniach zakonnicy zwykłych halucynacji, a nawet przejawów choroby psychicznej, zwanej cyklofrenią.
  • Św. Faustyna Kowalska to postać niezwykle ważna dla całego świata katolickiego. Nabożeństwo ustanowione przez św. Faustynę wiąże się z kultem Miłosierdzia Bożego, uznawanego za dopełnienie aktu stworzenia.
  • 5 października, w dzień śmierci św. Faustyny, we wszystkich kościołach w Polsce odbywają się wspominki poświęcone jej intencji.
  • Kult Miłosierdzia Bożego cieszy się dużą popularnością w Polsce i zagranicą. Co roku, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy do krakowskich Łagiewnik – w miejsce pochówku świętej – przybywa ok. milion pielgrzymów z całego świata.

 

Czytaj więcej >

OFERTY SPECJALNE