Wiedźmin
właściwie Geralt z Rivii – postać fikcyjna, bohater książek fantasy stworzony przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego
Wiedźmin to prawdziwy ambasador polskiej kultury. Gry i książki, opowiadające o przygodach białowłosego wojownika, sprzedają się dziś w wielomilionowych nakładach, bijąc rekordy popularności nie tylko w Polsce, ale i zagranicą.
Początki wiedźmińskiej sagi sięgają lat osiemdziesiątych. Pierwsze opowiadanie cyklu opublikowano w grudniu 1986 roku. Twórca Wiedźmina – Andrzej Sapkowski zaczynał jako pisarz-amator (z wykształcenia był ekonomistą; handlował też futrami), zafascynowany fantastyką, w tym twórczością Stanisława Lema. W odróżnieniu od autora Solaris, Sapkowski nie oparł jednak swojej wizji literackiego świata na futuryzmie i nowoczesności, a wręcz przeciwnie – na średniowiecznych, słowiańskich klimatach. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Kolejne opowieści sagi – publikowane regularnie do końca lat dziewięćdziesiątych – cieszyły się, ku zaskoczeniu samego pisarza, duża poczytnością.
Najbardziej znaną częścią cyklu wiedźmińskiego jest Saga o wiedźminie (1994-99) – zbiór pięciu powieści skupionych na przygodach Geralta z Rivii. Lekkie pióro, wspaniały język opowiadanych historii oraz częste nawiązania do znanych mitów i legend – nie tylko polskich, ale też skandynawskich czy brytyjskich – czynią lekturę ciekawą, ale i pouczającą pod względem kulturalnym.
Interesujący jest zresztą sam Geralt – postać skomplikowana, łącząca w sobie pierwiastki dobrodusznego herosa, jak i skłonnego do przemocy antybohatera. Tytułowy wiedźmin to łowca potworów, mający talent do mieszania się w brudne, często nieinteresujące go sprawy. Z tarapatów wychodzi jednak cało – dzięki wyjątkowemu talentowi bitewnemu oraz pozyskanym w dzieciństwie nadludzkim umiejętnościom psycho-fizycznym. Wsparciem Geraltowi służy jego najbliższy przyjaciel, bard Jaskier oraz wielka miłość, czarodziejka Yennefer.
W 2000 roku powstał pomysł, aby przygody Wiedźmina zekranizować. Film pełnometrażowy pt. Wiedźmin doczekał się swojej premiery w 2001 r., a główną rolę grał w nim polski aktor Michał Żebrowski. Problemy przy realizacji oraz ograniczony budżet, doprowadziły do katastrofy – obraz zarobił jedynie połowę tego, co wydano na jego produkcję. Powszechnie krytykowano m.in. niespójność fabularną, błędy w doborze obsady i kostiumów, czy mierne efekty specjalne (z gumowymi potworami na czele). Mimo to, rok później ukazała się serialowa wersja przygód Geralta (powstająca równolegle z filmem). Niestety – wcale nie lepsza jakościowo. Najlepiej do całej sytuacji odniósł się sam Sapkowski, który zapytany o opinię na temat ekranizacji swoich dzieł, odparł wprost: Na to pytanie mógłbym odpowiedzieć tylko jednym słowem, nieprzyzwoitym, choć krótkim.
Mimo porażki kinematograficznej, złote lata Wiedźmina nadchodziły wielkimi krokami. Przełomem okazał się 2007 r., kiedy polskie studio CD Projekt RED wydało grę komputerową, opartą na wiedźmińskim uniwersum. Głównym bohaterem był oczywiście nie kto inny, jak sam Geralt z Rivii. Komputerowy Wiedźmin (ang. The Witcher) okazał się prawdziwym hitem, odnosząc wielki sukces komercyjny w Polsce i zagranicą. Produkcję chwalono m.in. za przepiękną grafikę, wyjątkową grywalność oraz wciągającą, oryginalną fabułę. W 2011 r. wyprodukowano kolejną część serii pt. Wiedźmin 2: Zabójcy królów, natomiast w 2015 r. ukazała się trzecia, wieńcząca trylogię gra – Wiedźmin 3: Dziki Gon.
Na fali popularności gry Wiedźmin, Sapkowski napisał kolejną część przygód bohatera. W 2013 r. światło dzienne ujrzała książka pt. Sezon burz, opowiadająca o wydarzeniach sprzed pierwszego wiedźmińskiego opowiadania z 1986 r.
Obecnie podejmowane są starania o ponowną realizację filmu o Geralcie, tym razem z prawdziwie hollywoodzkim rozmachem. Za produkcję odpowiada m.in. Tomasz Bagiński – reżyser i rysownik, twórca animacji do komputerowego Wiedźmina.
Czy wiesz, że… ?
- Nazwa Saga o wiedźminie została narzucona Sapkowskiemu przez wydawcę. On sam skłaniał się w stronę innego tytułu – Krew elfów, pod którym opublikowano ostatecznie wyłącznie pierwszy tom Sagi...
- W latach 1993-95, na podstawie opowiadań Sapkowskiego powstało również sześć komiksów pt. Wiedźmin autorstwa Bogusława Polcha i Macieja Parowskiego.
- Pierwsza część gry Wiedźmin w ciągu roku od premiery osiągnęła światową sprzedaż na poziomie miliona egzemplarzy. Wiedźmin 3 przebił ten wynik czterokrotnie w czasiedwóch tygodni od premiery! Koszty produkcji gry zwróciły się w tym samym dniu, w którym zawitała ona na półki sklepowe.
- Przy okazji premiery pierwszej części gry, do sprzedaży trafiła również gra karciana Wiedźmin.