Bolesław Chrobry | Warszaw Hostel Centrum
Zapisz się na newsletter
Regulamin
Lekcja Historii

Bolesław Chrobry

 

zwany Wielkim, pierwszy koronowany król Polski

(ur. 967 r. w Poznaniu, zm. 17.06.1025 r. w Krakowie)

Boga miłował we wszystkim i ponad wszystko i (…) z głębi serca kochał swoich, jak ojciec synów – Gall Anonim o Bolesławie Chrobrym w Kronice polskiej.

Kiedy w 992 roku zmarł Mieszko I – pierwszy historyczny władca Polski – wiadomo było, że władzę musi objąć jego syn, Bolesław. Młody monarcha z dynastii Piastów szybko rozprawił się z konkurencją, wysyłając na wygnanie swoich przyrodnich braci i macochę, po czym rozpoczął trudną misję porządkowania kwestii politycznych w kraju.

Największym osiągnięciem Bolesława było zwołanie w 1000 r. zjazdu gnieźnieńskiego. Wtedy to Gniezno – ówczesną stolicę Polski – odwiedził cesarz niemiecki Otton III. Marzeniem Ottona było stworzenie uniwersalnego cesarstwa na terenach całej Europy. Bolesław, jako czołowy władca państw słowiańskich, miał się okazać dla germańskiego monarchy cennym sojusznikiem. Spotkanie posiadało jednak przede wszystkim religijny charakter i zaowocowało powołaniem pierwszego arcybiskupstwa w Gnieźnie oraz biskupstwa w Krakowie. Tym samym Polska potwierdziła swój status, jako państwa w pełni chrześcijańskiego.

Bolesław był nie tylko zręcznym dyplomatą, ale i odważnym wojownikiem. Szereg bojów toczonych w latach 1002-1018 stworzył legendę człowieka niezłomnego, oddanego walce w interesach własnego państwa. Najlepiej świadczy o tym przydomek Bolesława – Chrobry, znaczący w starosłowiańszczyźnie człowieka dzielnego i walecznego.

Dokonania władcy Polski zostały docenione tuż przed jego śmiercią. W 1025 r. Chrobry uzyskał godność królewską. Starania o koronę podjął prawdopodobnie już w 1000 r. Niespodziewany zgon Ottona i pogorszenie stosunków z Niemcami sprawiły jednak, że myśl o koronacji musiała zostać oddalona o blisko ćwierć wieku.

Bolesław Chrobry zmarł w tym samym roku, w którym został królem. Miejscem jego spoczynku po dziś dzień jest katedra poznańska.

Czy wiesz, że… ?

  • W 973 r., jako sześcioletni chłopiec, Bolesław przebywał w charakterze zakładnika na dworze niemieckim. Jego zagraniczny pobyt miał być gwarantem pokoju między królem niemieckim a Mieszkiem I.
  • Bolesław Chrobry posiadał aż cztery żony – dwie nieznane z imienia oraz Emnildę i Odę. Ze wszystkich tych związków narodziło się w sumie siedem dzieci, w tym przyszły król Polski Mieszko II.
  • Podczas zjazdu gnieźnieńskiego, Otton III wręczył Bolesławowi włócznię świętego Maurycego – kopię średniowiecznej broni ceremonialnej, stanowiącej insygnium koronacyjne cesarzy rzymskich. Do dzisiejszych czasów zachował się jedynie grot włóczni, który jest przechowywany w muzeum nieopodal Zamku Królewskiego na Wawelu, w Krakowie.
  • Korona Bolesława Chrobrego nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Została skradziona przez wojska pruskie ze skarbca na Wawelu, pod koniec XVIII wieku. W 1809 r. koronę rozebrano i przetopiono, a uzyskane w ten sposób złoto wykorzystano do wybijania monet.
  • Wizerunek Bolesława I widnieje na współczesnym polskim banknocie dwudziestozłotowym.

 

Czytaj więcej >

OFERTY SPECJALNE